رشد نوزاد تا یک سالگی چگونه است ؟

مراحل رشد نوزاد از تولد تا 1 سالگی

رشد نوزاد تا یک سالگی چگونه است ؟

مراحل رشد نوزاد و کودک از تولد تا ۱ سالگی

پدر و مادر از زمانی که برای اولین بار نوزاد خود را می‌بینند، روند رشد نوزاد  را مشتاقانه زیر نظر می‌گیرند و اضافه شدن هر اینچ به قد او یا هر نقطه عطفی در رشد او را پیش‌بینی می‌کنند. رشد فیزیکی کودک شامل میزان افزایش قد و وزن او و ایجاد سایر تغییرات فیزیکی در بدن کودک می‌شود. با بالا رفتن سن کودک به‌تدریج موها رشد می‌کنند دندان‌ها نمایان می‌شوند، بعد از چند سال می‌افتند و دوباره رشد می‌کنند و نهایتاً فرزند شما به سن بلوغ می‌رسد. تمامی این‌ها بخشی از روند طبیعی رشد کودک هستند.
پزشکان از اولین روز تولد نوزاد، اندازه‌ی وزن، قد و دور سر او را ثبت کرده و روند رشد آن را پیگیری می‌کنند. رشد کودک یک نشانه‌ی بسیار خوب از سلامت عمومی بدن اوست و کودکانی که رشد طبیعی دارند، معمولاً سلامت عمومی دارند. از سوی دیگر، رشد ضعیف و غیرطبیعی می‌تواند نشانه‌ی وجود مشکلی باشد. بنابراین شما کاملاً مراقب چگونگی رشد کودک خود باشید و برای بررسی کردن رشد طبیعی کودک خود، تا سن ۶ ماهگی به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.

رشد نوزاد : ماه اول تا سوم

در این ماه‌ها رشد قدی و وزنی کودک بسیار سریع است. روند رشد کودک در این ماه‌ها مشابه رشد سریعی است که طی یک ماه اول داشته است. در این ماه کودک بین ۲٫۵ الی ۳٫۸ سانت رشد قدی و در حدود ۹۰۷ گرم رشد وزنی خواهد داشت. این اعداد تنها نشان‌دهنده میانگین مورد انتظار هستند و امکان آن وجود دارد که روند رشد کودک شما آرام‌تر یا سریع‌تر باشد و یا در مقطعی رشد او به طور ناگهانی زیاد شود.

اگر در سن ۶ هفتگی کودک شما بیش‌ازحد بی‌قرار است یا بیش‌ازحد معمول غذا می‌خواهد، احتمالاً این موضوع به خاطر رشد ناگهانی او در این مقطع است. اگر بی‌قراری کودک بیش از یک یا دو روز طول کشید، موضوع را با پزشک در میان بگذارید. در هر جلسه مراجعه‌ی شما با پزشک، او قد و وزن و اندازه‌ی دور سر کودک را اندازه‌گیری می‌کند و این اعداد را با نمودار رشد استاندارد کودک مقایسه می‌کند (برای دختران و پسران نمودارهای متفاوتی وجود دارد).

رشد نوزاد : ۴ تا ۷ ماهگی

کودکان در این سن همچنان به رشد سریع ادامه می‌دهند، رشد در اندازه‌ی بدن، مهارت‌های فیزیکی و توانایی ارتباط با جهان پیرامون خود. بسیاری از مهارت‌های جدیدی که می‌آموزند می‌تواند برای خوردن غذاهای سفت‌تر و جامد به کار آن‌ها بیایید.

در واقع در این زمان یا طی چند ماه دیگر، کودک شما برای اولین بار می‌تواند طعم غذایی به جز شیر مادر یا شیر خشک را بچشد. البته همچنان اصلی‌ترین غذای کودک، شیر است اما او کم‌کم می‌تواند بسیاری از مزه‌های جدید را کشف کند. تا زمانی کودک شما همچنان رو به رشد است، عادت‌های غذایی احیاناً عجیبی که دارد نباید شما را نگران کند.

طی این سه ماه، وزن اغلب کودکان دو برابر وزن تولدشان می‌شود. در این ماه‌ها کودک ماهیانه در حدود ۵۶۰ گرم وزن اضافه می‌کند و ۲ سانتی‌متر به قد او اضافه می‌شود.

رشد نوزاد ۸ تا ۱۲ ماهگی

رشد کودک در یک سال اول زندگی او بسیار سریع است و وزن او به دو برابر یا بیشتر از دو برابر وزن اولیه او می‌رسد. بعد از گذشت از مرز یک‌سالگی تین روند رشد کمی آرام می‌شود. طی این یکسال روند رشد قدی وزنی و دور سر کودک شما توسط پزشک ثبت شده و شما می‌توانید در این زمان جدول رشد کودک خود را مرور کنید و هر سؤالی در این رابطه از پزشک خود دارید بپرسید.

در هنگام بررسی جدول رشد کودک خود، روند رشد او را با خودش مقایسه کنید و نه با کودکان دیگر. هر کودکی جثه و خصوصیات فیزیکی خاص خود را دارد اما تا زمانی که کودک شما همچنان به رشد کردن ادامه می‌دهد، جایی برای نگرانی وجود ندارد.

مراحل رشد نوزاد از تولد تا 1 سالگی

کمک به رشد کودکتان

داشتن رشد عادی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نشانه‌های سلامت کودک است که با تغذیه خوب، خواب زیاد و ورزش کردن به طور منظم به دست می‌آید. اما به طور کلی، الگوی رشد کودک شما تا حدود بسیار زیادی به ژنتیک او بستگی دارد. اگر به کودک خود بیش‌ازحد غذا بدهید یا بیش از مقدار تجویزشده به او ویتامین و مواد معدنی بخورانید، این کار موجب نمی‌شود کودک شما بلندقدتر شود.

خوردن غذای بیش‌ازحد می‌تواند موجب چاقی کودک شود. کودکان تا سن قبل از دبستان ممکن است ریزه‌خوار باشند (وعده‌های غذایی بسیار زیاد و کوچک داشته باشند) اما با این حال بسیار مهم است که به آن‌ها انواع و اقسام غذاهای موردنیاز آن‌ها را بدهید. علاوه بر داشتن تغذیه خوب لازم است که کودک حداقل روزی یک ساعت فعالیت بدنی داشته باشد.

کودکان در این سن به طور طبیعی فعال هستند بنابراین شما نیز جلوی آن‌ها را نگیرید و آن‌ها را به فعالیت تشویق کنید و تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که محیطی امن برای فعالیت و اکتشاف کودک فراهم کنید.

خوراکی‌های مفید برای رشد کودکان

علل عفونت ادراری در کودکان
پیشنهاد مطالعه

Leave a Reply

جهت یافتن موضوع مورد نظر خود از کادر جستجوی زیر استفاده نمایید:

تماس با متخصص کودکان اصفهان

دکتر نسرین السادات دوامی

متخصص کودکان و نوزادان-تغذیه و رشد- دارای بورد تخصصی اطفال

آدرس: اصفهان، دروازه تهران، نبش خیابان خرم، مجتمع ستاره، طبقه 2

تلفن: 33350189- 031

ساعات مراجعه: 16 الی 20:30

آدرس وب سایت: https://drnasrindavami.ir

لینک های مرتبط

خانم دکتر نسرین دوامی در سایت کلینیک24

خانم دکتر نسرین دوامی در دکترآف

خانم دکتر نسرین دوامی در پزشک خوب

خانم دکتر نسرین دوامی در کتاب اول

خانم دکتر نسرین دوامی در اینستاگرام

خانم دکتر نسرین دوامی در سایت دکترتو

خانم دکتر نسرین دوامی در پجشگی

سامانه معرفی، نوبت دهی اینترنتی و اتوماسیون تحت وب کلینیک24

نرم افزار مطب و کلینیک پزشکی

نرم افزار مطب و کلینیک دندانپزشکی

نرم افزار مرکز مشاوره و روانشناسی

نرم افزار رادیولوژی و سونوگرافی

نرم افزار آزمایشگاه و ژنتیک

طراحی سایت پزشکی

بانک اطلاعاتی مراکز پزشکی

نوبت دهی تلفن گویا

کاشت مو در اصفهان

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان دکتر محمد راد فر

بهترین اسکین کر اصفهان

فوق تخصص نوزادان اصفهان دکتر مهتاب رفاهی

دندانپزشک جراح اصفهان دکتر بهزاد آیت اللهی

بهترین متخصص پوست و مو اصفهان دکتر جویا

جراح بینی اصفهان دکتر بهنام خرمی

متخصص طب فیزیکی اصفهان دکتر مهدی احمدی – دکتر سیمرا عشاقی

متخصص  زنان و زایمان اصفهان دکتر فهیمه ثابت

متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان دکتر نجمه اخلاقی

آزمایشگاه ژنتیک اصفهان آزمایشگاه ژن آزما

آمار بازدید

  • 0
  • 74
  • 1,978
  • 57,145
  • 146,924
  • 432
  • دی ۲۷, ۱۳۹۹

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر نسرین السادات دوامی می باشد