علائم طبیعی و هشدار دهنده در ادرار و مدفوع نوزادان

مدفوع و ادرار در نوزادان

علائم طبیعی و هشدار دهنده در ادرار و مدفوع نوزادان

رنگ و وضعیت ادرار و مدفوع نوزادان می تواند نشان از سلامت یا وجود یک مشکل یا بیماری در نوزادان باشد. پدر و مادرهای جدید زمان زیادی را صرف بحث در مورد ادرار، مدفوع و تعویض پوشک نوزادشان می کنند. خروجی نوزادان نشان از سلامت کلی آن ها است . در حالی که هر کودک منحصر به فرد است، اما دستورالعمل های کلی وجود دارد که رعایت آن ها به ذهن شما در مورد سلامت نوزادتان ، آرامش می بخشد. 

چه چیز در مدفوع نوزاد  طبیعی است؟

اولین مدفوع نوزادتان ، تیره، غلیظ و حاوی ماده قیر مانندی به نام مِکونیوم است . این می تواند یک نشانه هشداردهنده باشد، اما مطمئن باشید که مدفوعی به رنگ سیاه تا سبز در چند روز اولیه زندگی نوزادتان طبیعی است .

پس از آن، رنگ مدفوع نوزاد شما با توجه به آن چه شما خورده اید و سرعتی که نوزادتان ، وعده غذایی اش را هضم می کند، متفاوت است . در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، مشاهده مدفوع شُل، روان و دارای طیف رنگی زرد، قهوه ای و اندکی سبز رنگ کاملاً طبیعی است .

اگر نوزاد شما با شیر خشک تغذیه می شود، شما ثبات بیشتری در مدفوع او خواهید دید . مدفوع وی به رنگ زرد و قهوه ای روشن و دارای بافتی سفت خواهد بود .

چه نوزاد شما با شیر مادر تغذیه شود و چه با شیر خشک ، تعداد حرکات روده وی ممکن است الگوی آشفته ای داشته باشد، به طوری که ممکن است گاهی نوزاد شما بعد از هر بار تغذیه مدفوع کند و گاهی یک بار بعد از چند روز این عمل را انجام دهد.

چه وقت باید نگران شد؟

اگر شما متوجه رنگ سفید و یا خاکستری رنگ مدفوع نوزدتان شُدید، فوراً به پزشک اطفال مراجعه کنید ، چرا که می تواند نشانه مشکل در فرایند جذب مواد غذایی و دفع مواد زائد در فرزندتان باشد .

چه چیزدر ادرار طبیعی است؟

پس از روز چهارم ، نوزاد شما باید بین ۴ تا ۶ بار در هر روز ادرار کند . ادرار یک نوزاد تازه متولد شده ممکن است طیف رنگی بین زرد کم رنگ تا زرد پررنگ را شامل شود و حتی ممکن است رنگ ادرار وی هنگامی که تغلیظ شده باشد به رنگ شنی و یا صورتی نیز به نظر رسد . همچنین در نظر داشته باشید که یک نوزاد تازه متولد شده دختر ، ممکن است در مقدار کمی خون در ادرارش وجود داشته باشد . در این مورد چیزی برای نگرانی بیش از حد وجود ندارد و به احتمال زیاد می توان آن را به افزایش هورمون های مادر ، قبل از زایمان نسبت داد .

چه وقت باید نگران شد؟

اگر نوزاد شما کمتر از ۴ تا ۶ پوشک در روز کثیف می کند، ممکن است نشانه کم آبی و عدم مصرف شیر کافی توسط وی باشد . اگر شما متوجه خون در پوشک نوزاد پسرتان شُدید و یا متوجه وجود بیش از یک قطره خون گاه به گاه در پوشک نوزاد دخترتان شُدید، ممکن است نشانه ای از یک مشکل کلیوی و یا عفونت دستگاه ادراری باشد . پس در صورت مشاهده هر کدام از موارد بالا، جهت مراقبت های بیشتر به یک پزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید .

 

 


آمار بازدید

  • 0
  • 1
  • 287
  • 27,930
  • 90,903
  • 331
  • اسفند ۲۹, ۱۳۹۸

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر نسرین السادات دوامی می باشد