آموزش توالت رفتن برای کودکان راهی برای جلوگیری از یبوست

آموزش توالت رفتن کودک

آموزش توالت رفتن برای کودکان راهی برای جلوگیری از یبوست

مراحلی که بروز یبوست در آنها شایع است کدامند ؟

یبوست در کودکان در سه مرحله از زندگی شایع تر است :

 1. پس از شروع غذاهای غلات و پوره شده ( غذاهای کمکی )
 2. در هنگام آموزش توالت 
 3. بعد از شروع مدرسه.

والدین می توانند با آگاهی از این مواقع پرخطر ، برای جلوگیری از یبوست ، تشخیص مشکل در صورت بروز بیماری کمک کنند و به سرعت عمل کنند تا یبوست به مشکل بزرگی تبدیل نشود.

۱٫انتقال به رژیم غذایی جامد

کودکانی که از شیر مادر یا شیرخشک به غذاهای جامد منتقل می شوند ممکن است یبوست را تجربه کنند. 

آموزش توالت رفتن

آموزش توالت رفتن

۲٫ آموزش توالت 

کودکان به دلایل مختلف در معرض یبوست در طی آموزش توالت هستند. اگر کودک شما هنگام یادگیری استفاده از توالت ،  دچار یبوست می شود ، آموزش توالت را به طور موقت متوقف کنید.

معقول است که دو تا سه ماه قبل از شروع مجدد آموزش توالت صبر کنید. هنگامی که از سر گرفتید ، کودک خود را تشویق کنید که به محض احساس نیاز به حرکت روده و تقویت مثبت (آغوش ، بوسه ، یا سخنان تشویق) برای تلاش ، در صورت موفقیت کودک یا نه ، روی توالت بنشیند.

از تنبیه یا فشار دادن کودک خودداری کنید.

اگر کودک شما در آموزش توالت قرار دارد ، او را تشویق کنید که تقریبا ۱۰ دقیقه ، یک یا دو بار در روز بعد از خوردن غذا در توالت بنشیند.

کودک به احتمال زیاد بعد از غذا به خصوص صبحانه حرکات روده ای دارد. پاداش یا تحسین کودک را برای نشستن ، پاداش دهید ، حتی اگر حرکتی روده نداشته باشد.

علاوه بر این ، مطمئن شوید کودک از حمایت پا برخوردار است ، به خصوص هنگام استفاده از توالت در اندازه بزرگسالان. در صورت امکان ، تکیه گاه پا باید به اندازه کافی بالا باشد که زانوهای کودک کمی از باسن او بلند باشد.

این موقعیت به آرامش عضلات لگن و مقعد کمک می کند. همچنین حمایت از پا ، مکانی را فراهم می کند که کودک به محض خوابیدن به او فشار بیاورد و به کودک کمک می کند هنگام نشستن روی توالت احساس پایداری کند.

 • اگر کودکی آماده استفاده از توالت نیست و ممکن است سعی کند از رفتن به دستشویی (به اصطلاح مهار کردن) خودداری کند ، که می تواند منجر به یبوست شود.
 •  کودکانی که حرکات روده ای سخت یا دردناک را تجربه کرده اند ، حتی بیشتر از این خودداری می کنند و این تنها مشکل را بدتر می کند.

بیشتر بخوانید : برای درمان یبوست کودک چه کنیم ؟


۳٫ ورود به مدرسه

هنگامی که کودک شما مدرسه را شروع کرد ، ممکن است شما از اینکه در توالت رفتن مشکلی دارد آگاه نیستید.

برخی از کودکان تمایلی به استفاده از سرویس بهداشتی در مدرسه ندارند زیرا آن را ناآشنا یا خیلی “عمومی” می دانند و این می تواند منجر به محرومیت شود.

هنگامی که کودک برای اولین بار از مدرسه شروع به کار کرد (مثلاً مهد کودک) و پس از غیبت طولانی (مثلاً استراحت در تابستان یا زمستان) ، حرکات روده کودک خود را کنترل کنید.

شما می توانید این کار را با نظارت بر اینکه چند بار کودک شما حرکات روده در خانه ، به خصوص در آخر هفته دارد ، انجام دهید. از کودکتان بپرسید که آیا در تلاش برای اجابت مزاج به دور از خانه مشکلی دارد یا خیر؟

اگر زمان محدود یا شرمساری مسئله ای است ، می توانید با کودک و / یا مدرسه کودک خود کار کنید تا یک راه حل پیدا کنید.


آمار بازدید

 • 0
 • 14
 • 318
 • 28,071
 • 90,723
 • 331
 • اسفند ۲۹, ۱۳۹۸

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر نسرین السادات دوامی می باشد