راهبردهایی مفید برای غذاخوردن کودکان

راهبردهایی مفید برای غذاخوردن کودکان

راهبردهایی مفید برای غذاخوردن کودکان

‎١: زمان صرف غذا را به میدان جنگ تبدیل نکنید. کودکان زمانی دوست دارند غذا بخورند که احساس آرامش می کنند و برای خوردن یک غذای خوب، احساس گرسنگی می کنند.

‎٢: کودکان هنگامی سرنخ هایی وا برای درک احساس گرسنگی و سیر شدن خود یاد می گیرند که زمان وعده های غذایی دارای برنامه مشخص باشد و والدین قبل از صرف غذا در مورد احساس گرسنگی و بعد از آن در مورد احساس سیری با آنها صحبت کنند.

‎٣: به کودکتان کمک کنید که نشانه های بدنی خستگی، گرسنگی یا ناراحتی مثل گرما، سرما و خیس بودن را درک کند تا بتواند نیازهای خودش را رفع کند. به خاطر داشته باشید که شما نمی توانید به جای کودکتان بخوابید یا غذا بخورید، بلکه باید به او یاد دهید که چگونه سرنخ های بدنی خودش را درک کند و برای رفع نیازهایش یک برنامه خوب روزانه داشته باشد. تکلیف مهم تنظیم بدن، مسئولیتی است که خود کودک باید آن را بر عهده بگیرد.

۴: شانس داشتن یک دلبستگی ایمن و محبت آمیز بین مادر و کودک که از طریق ارتباط تغذیه ای ایجاد می شود، همیشه برای تمام کودکان فراهم نیست. برای مثال کودکانی که اغلب دلبستگی ضعیف با مراقبانشان در مهد کودک یا پرورشگاه داشته اند، دچار مشکلات تغذیه ای جدی می شوند. معمولا اشتهای کمی دارند و این بی اشتهایی می تواند نشان دهنده افسردگی، عدم درک یا تبادل نشانه ها بین مادر و کودک و یا انگیزش کم برای تغذیه باشد. از خیره شدن و تماس چشمی با دیگران، حتی با افرادی که برای آنها مهم هستند، اجتناب می کنند. مدام گوش به زنگ و محتاط هستند، گاهی فاقد میل و انگیزه برای کاوش کردن محیط هستند.
به شیوه های مختلف، کودکتان را به خودتان دلبسته کنید، از طریق بازی های لذت بخش، ابراز علاقه، مراقبت از کودک و ….

۵: هرگز به زور به کودکتان غذا ندهید. یک برنامه منظم شامل سه وعده غذایی و دو میان وعده تنظیم کنید. با برنامه غذایی، اغلب کودکان احساس گرسنگی می کنند و می توانند وعده های غذایی را پیش بینی کنند. اگر در یک وعده غذایی غذا نخورد برای وعده بعدی می تواند.

۶: قواعدی برای زمان صرف غذا تعیین کنید مثل: پرت نکردن قاشق و چنگال، بلند نشدن در طول غذا خوردن، خاموش بودن تلویزیون و …..
اجرای قاطعانه این قواعد برای اکثر والدین بسیار دشوار است. خیلی مهم است که کودک شما بفهمد که نمی تواند زمان غذا را به زمان بازی تبدیل کند یا چون این غذا را دوست ندارد شما را مجبور کند که یک غذای دیگر درست کنید.

٧: از غذا به عنوان پاداش برای انجام رفتارهای دیگر استفاده نکنید.

٨: برای کودکتان فرصتهایی فراهم کنید که در مورد مسائلی چون تغذیه، جدایی، کنترل ویا موضوعات هیجانی دیگری که می تواند زمینه ساز مشکلات تغذیه ای کودک باشد، به بازی بپردازید.

٩: با درمانگر خود به بررسی معنی هیجانی غذا و غذا خوردن بپردازید تا معلوم شود آیا مسائل هیجانی خاصی برای شما وجود دارد که وقتی روی مسئله         غذاخوردن کودکان کار می کنید، تحریک می گردد و در این کار مداخله می کند؟
مثلا اگر یکی از والدین در گذشته دارای مشکلی در زمینه خوردن بوده است، مثل سابقه بی اشتهایی روانی، پر اشتهایی روانی و … پاسخ هیجانی خود شما در زمینه خوردن، تغذیه شدن از طرف دیگران ، کنترل و تصویر بدنی ممکن است برانگیخته شود.دکترنسرین السادات دوامی

متخصص کودکان و نوزادان-تغذیه و رشد- دارای بورد تخصصی اطفال

کانال تلگرام:https://t.me/drdavam


آمار بازدید

  • 0
  • 1
  • 287
  • 27,930
  • 90,903
  • 331
  • اسفند ۲۹, ۱۳۹۸

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر نسرین السادات دوامی می باشد