دلایل بروز شب ادراری برای کودکان چیست ؟

دلایل بروز شب ادراری برای کودکان چیست ؟

دلایل بروز شب ادراری برای کودکان چیست ؟

شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان ( (Enuresisعبارت است از عدم کنترل ادرار در حین خواب. شب ادراری در میان کودکان شایع است و در واقع یک مرحله از روند تکاملی کودک است.

شب ادراری در پسرها شایعتر می باشد. عمومأ شب ادراری قبل از سن ۷-۶ سالگی موجب دلواپسی نمی شود. اکثر کودکان تا سن ۴ سالگی “ آموزش توالت رفتن” را دیده اند. شب ادراری در ۱۵% کودکان ۵ ساله دیده می شود، و در سنین ۱۱-۸ کمتر از ۵% کودکان همچنان شب ادراری دارند.

پس از سن ۵ سالگی به طور متوسط هر سال ۱۵% کودکان مبتلا به شب ادراری خودبخود خوب می شوند. فقط ۱% بیماران همچنان در بزرگسالی نیز شب ادراری خواهند داشت.

قبل از سن ۵ سالگی شب ادراری نرمال تلقی میگردد. شب ادراری، ثانویه به یک مشکل هوشی یا رفتاری نمیباشد، ولی ممکن است در کودک به علت ترس از آگاهی دیگران موجب اضطراب شود.

انواع شب ادراری کودکان 

شب ادراری به دو دسته عمده اولیه و ثانویه تقسیم می شود. در شب ادراری اولیه (primary enuresis) کودک هیچگاه خشک نبوده است و این عادت را از زمان شیرخواری داشته است؛ اما در نوع ثانویه (secondary enuresis)، کودک دوره ای از خیس نکردن به مدت حداقل ۶ ماه را تجربه کرده است ولی مجددأ خیس می کند.

شب ادراری اولیه به نوبه خود به دو دسته تقسیم می شود؛ آنهایی که صرفأ شبها خیس می کنند، و عده ای که در طول روز علامت ( نظیر تکرر ادراری، فوریت، یا خیس کردن در طول روز ) دارند.

شب ادراری اولیه اغلب ناشی از تأخیر تکاملی است. تداوم شب ادراری پس از سن ۱۰-۸ سالگی موجب کاهش اعتماد به نفس و مشکلات روحی در کودک می گردد.


راهنمای برخورد با شب ادراری کودک


شب ادراری اطفال

عوامل بروز شب ادراری اطفال

در اکثر موارد این مشکل ناشی از تأخیر تکامل مکانیسم کنترل مثانه است، که اغلب با زمینه ژنتیکی کودک مرتبط می باشد. این اطفال از نظر جسمی و روانی سالم هستند.

عوامل مؤثر شایع در پیدایش شب ادراری مشتمل بر موارد ذیل است:

۱٫ عوامل ژنتیک، درصورتی که یکی از والدین سابقه شب ادراری در دوران کودکی داشته باشد؛ احتمال بروز در فرزند خانواده ۴۳% است. در صورتی که پدر و مادر، هردو، این سابقه را داشته باشند؛ این احتمال به ۷۷% میرسد. در موارد دوقلویی تک تخمی در صورت ابتلای یک کودک، دومی نیز مبتلا میشود.

۲٫ مشکل در بیدار شدن، و اختلال خواب

۳٫ انسداد راه هوایی و خرخر کردن

۴٫ استرس شدید، نظیر تولد فرزند جدید، تنها خوابیدن، مدرسه یا خانه جدید، بحران خانوادگی

۵٫ تکامل کندتر سیستم عصبی مرکزی

۶٫ عوامل هورمونی، نظیر کمبود تولید ” هورمون ضد ادراری ” در شب و دیابت که عوامل نادری هستند، و به علت افزایش حجم ادرار موجب شب ادراری میشوند

۷٫ عفونت های ادراری، چرا که عفونت ادراری مثانه را تحریک می نماید.

۸٫ ظرفیت عملکردی کم مثانه

۹٫ ضایعات نخاعی

۱۰٫ مواد محرک مثانه نظیر شکلات، نوشابه کوکاکولا، چای

۱۱٫ اختلالات ساختاری نظیر ” دریچه مجرای خلفی ” درپسرها و حالب نابجا


دکتر نسرین دوامی متخصص کودکان اصفهانLeave a Reply

آمار بازدید

  • 0
  • 32
  • 316
  • 27,984
  • 90,977
  • 333
  • فروردین ۱۷, ۱۳۹۹

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر نسرین السادات دوامی می باشد